U recikliranje spada sve što može ponovo da se upotrebi, a da se ne baci. Reciklaža ima ekološki, ekonomski i socijalni značaj. Ona utiče na podizanje ekološke svesti ljudi, štedi prirodne resurse i pomaže u sprečavanju zagađenja životne sredine. Bez uvođenja reciklaže u svakodnevni život nemoguće je zamisliti bilo kakav celoviti sistem upravljanja otpadom.
Reciklaža čuva vredne resurse (drveće, voda, minerali itd.), koji su bitni za pravilno funkcionisanje u očuvanoj sredini kako sadašnjih, tako i budućih generacija.
Nema trošenja energije u primarnim procesima, niti u transportu koji te procese prati. Dobija se dodatna energija sagorevanjem materijala koji se ne recikliraju.
Otpadni materijali degradiraju životni ambijent, pa se reciklažom štiti životna sredina. Takođe se smanjuju štetni gasovi efekta staklene bašte koji nastaju preradom sirovina.
Kao jedna od najmlađih industrijskih grana u Srbiji reciklaža pruža mogućnost za usavršavanje, rad i zaposlenje u cilju podizanja ekološke svesti i odgovornosti za pravilno zbrinjavanje otpada.
Reciklažom se umanjuje slanje otpada na deponije, što ujedno smanjuje mogućnost za kontaminaciju zemljišta i podzemnih voda.