aluminijum

Organski otpad

Upotreba

Organski otpad obuhvata ostatke voća i povrća, pokošenu travu, ostatke rezidbe ukrasnih biljaka (ukrasnog drveća, šiblja ili cveća), ostatke od ratarske proizvodnje, hleb i peciva, ostatke iz kuhinje (kesice čaja, talog kafe, termički obrađeno voće i povrće, ljuske jaja i drugo) i drugi otpad biljnog porekla. Ovaj otpad se može kompostirati zajedno sa zaprljanim papirom ili kartonom.

Zašto je poželjno kompostirati organski otpad?

Razgradnjom organskog otpada pod dejstvom mikroorganizama uz prisustvo kiseonika nastaje kompost, koji ima raznovrsnu primenu: poboljšivač zemljišta, đubrivo, zadrživač vlage, sredstvo za rast i zaštitu biljaka, prekrivač deponija, za proizvodnju biogasa itd. Kompostiranjem se sprečava da organski otpad završi na deponiji, gde se u odsustvu kiseonika organske materije razgrađuju i oslobađaju štetan gas metan koji pospešuje efekat staklene bašte i zagađuje atmosferu.

Kako i gde kompostirati?

Kompostiranje se jednostavno može primeniti u domaćinstvima, a takođe postoji mogućnost komercijalizovanja ukoliko su u pitanju veće količine otpada koji se tretira.

Za kompostiranje u domaćinstvu potrebno je odvojiti površinu od 4 - 5 m2. Prostor treba ograditi pregradama dimenzija 1 x 1 x 1 m, čiji se broj određuje u odnosu na količinu otpada. Za prosečno domaćinstvo su dovoljne dve ograđene komore zapremine 1 m3. Otpad se odlaže u jednu pregradu dok se ne formira gomila visine 1 m. Preporučuju se pregradni materijali sa otvorima da bi se omogućilo provetravanje.

Tako složen otpad se za godinu dana potpuno razgradi i može se koristiti za obogaćivanje zemljišta. Smatra se da kompost može u potpunosti zameniti mineralna đubriva zbog visokog sadržaja hranljivih sastojaka. Uz povremeno mešanje radi aeracije, proces se može skratiti na 6 meseci.

Prerada i finalni proizvod

Kompostiranjem se dobija veoma kvalitetno đubrivo bogato hranljivim materijama koje je pogodno u različite svrhe. U razvijenijim zemljama kompost se koristi za proizvodnju biogasa. Biogas se proizvodi anaerobnim razaranjem biorazgradivih materijala. Biogas sadrži približno 45 - 70% metana, koji može da se sagoreva, a oslobađanje energije omogućava da se biogas koristi kao gorivo.

Zanimljivosti

Organski otpad čini 14% otpada koji godišnje završi na deponiji.

Milionski grad kao Beograd proizvede dosta otpada, od 650 do 700.000 tona godišnje.

Pre 20. veka najrecikliraniji materijal bile su životinjske kosti. Korišćene su za izradu lepka, dugmića, papira i želatina u proizvodnji hrane itd.