plastika

PET ambalaža

Upotreba

Pod PET ambalažom podrazumevaju se boce za piće (voda, sokovi, mlečni proizvodi itd.), ambalaža za hranu (majonez, kečap, margarin, sir itd.), lekovi, deterdženti, šamponi i druga sredstva za higijenu, zatim čepovi i poklopci.

Zašto je poželjno reciklirati PET ambalažu?

Upotrebljena plastika smatra se veoma vrednom sirovinom, prilagodljiva je i primenljiva u različite svrhe. Recikliranje plastike ima mnogo prednosti. Čuvaju se vredni sirovinski resursi, štedi energija, smanjuje se štetna emisija, zatim deponija i degradacija tla.

Kako i gde reciklirati?

Preporučuje se da se PET ambalaža ne meša sa ostalim otpadom pa je najbolja solucija odlaganje otpada u namenske kontejnere za PET. U suprotnom, najbolje bi bilo ambalažu posebno odvojiti u kesu, pa potom odložiti u kontejner sa ostalim otpadom, radi lakšeg razvrstavanja.

U nekim mestima postoje lokalni centri za reciklažu, kao i reciklažna ostrva sa kontejnerima za odlaganje papira, metala i plastike (na 45 lokacija u 10 beogradskih opština).

Pravilna selekcija PET ambalaže u domaćinstvu podrazumeva da se unutrašnjost prazne PET boce ispere vodom, čep skine i iz boce se istisne vazduh. Ovakva boca se lakše tretira u daljoj preradi i manje mesta zauzima u kontejnerima za odlaganje, čime se povećava njihov kapacitet.

Prerada i finalni proizvod

Process reciklaže PET-a se sastoji od presovanja (baliranja) ambalažnog otpada, transporta u pogon za preradu i debaliranje istog. Ukoliko separacija nije izvršena pre samog baliranja, PET boce se u ovoj fazi odvajaju po bojama, a zatim dalje prerađuju sve do nivoa finalnog proizvoda koji se ponovo plasira na tržište i dalje upotrebljava.

Prerada PET boca ima više faza, u prvoj se mlevenjem dobijaju PET komadići dimenzijа 2-3mm. Nakon toga se postupkom flokulacije i taloženja u vodi odvajaju čepovi, papir i lepak. Ovaj se postupak odvajanja može provesti i pomoću strujanja vazduha u ciklonu. Zavisno o stepenu čistoće PET ambalaže sprovodi se pranje polimernih listića. Male količine PVC-a mogu prouzrokovati degradaciju materijala tokom procesa recikliranja, te mogu oštetiti opremu. Čistoća je najvažnija za dobro i kvalitetno recikliranje.

Od PET komadića se daljom preradom dobijaju poliesterska vlakna, ili PET traka za pakovanje kao finalni proizvod. Moguće je napraviti mnogo proizvoda od PET-a. Navedeni su sledeći: novi kontejneri, pakovanje za hranu i ostalo, vlakna za odeću, delovi automobila, tepisi, klupe, igračke itd.

Zanimljivosti

Reciklažom samo jedne plastične boce sačuva se onoliko energije koliko jedna sijalica od 60 W potroši za 6 sati neprekidnog rada.

Najveći uvoznik PET ambalaže je Kina, čiji su proizvodi, od plastičnih igračaka do garderobe, uglavnom napravljeni od sekundarnih sirovina.

Skoro 88% energije se uštedi kada se plastika pravi od upotrebljene plastike nego kada se pravi od prirodnih sirovina nafte i gasa.

U Srbiji se godišnje utroši 55 000 tona PET ambalaže, odnosno 1 210 000 000 PET boca.