Elektronsku opremu čine: kompjuteri i njihova oprema, monitori, tv uređaji, štampači, mobilni telefoni, hard diskovi, tableti, digitalni fotoaparati i kamere, toneri i ketridži u boji, veliki i mali kućni aparati itd.
Reciklažom elektronskog otpada sprečava se zagađivanje prirode opasnim i otrovnim elementima i drastično smanjuje količina otpada na deponijama, čime ujedno nema potrebe za izgradnjom novih. Još jedna prednost je značajna ušteda električne energije jer se preskače deo tehnološkog procesa koji je potreban za preradu prirodnih sirovina.
Reciklažom elektronskog otpada se izdvajaju opasne komponente zbog kojih je ovaj otpad svrstan u kategoriju opasnog otpada. Nepravilno odbacivanje i postupanje sa elektronskim otpadom može značajno ugroziti životnu sredinu s obzirom na to da se u jednom elektronskom uređaju može naći između 600 i 1000 toksičnih komponenti.
Reciklažom električnog i elektronskog otpada se postiže pravilan tretman čime se dobijaju vredne sekundarne sirovine, a pravilno postupa sa štetnim materijama i samim tim štiti životna sredina. Elektronski otpad je moguće odložiti u namenske kontejnere na određenim lokacijama ili kontaktirati preduzeća za prikupljanje ove vrste otpada: JUGO-IMPEX E-reciklaža, BiS reciklažni centar, SET reciklaža.
Ceo proces reciklaže električnog otpada odvija se u okviru namenskih radnih prostorija i tehnoloških linija. Prvenstveno se vrši provera ispravnosti i funkcionalnosti preuzete opreme. Oprema koja nije u funkciji zbog nedostatka određenog sklopa ili podsklopa, odlazi u servisni deo odakle se trebuje potrebni rezervni deo, nakon čega se oprema može ponovo upotrebiti.
Oprema koja je kategorisana kao neispravna, rasklapa se potrebnim alatima od strane obučenih radnika, a istovremeno sa rasklapanjem vrši se sortiranje komponenti i materijala koji se dobijaju rasklapanjem električne opreme.
Potom se vrši tretman i privremeno skladištenje reciklabilnih i nereciklabilnih komponenti u krugu reciklažnog centra. Komponente koje se recikliraju u Republici Srbiji (gvožđe, plastika, bakar, aluminijum, prohrom, staklo, guma, kablovi, grejači, određene vrste ulja, opeka) predaju se na dalji tretman u za to ovlašćena preduzeća
Elektronski uređaji sadrže vredne elemente i supstance pogodne za regenerisanje, uključujući olovo, bakar, zlato, srebro, cink, platinu. Dobijene sirovine moguće je iskoristiti za pravljenje nakita, pozlaćivanje, pravljenje novih automatskih i elektronskih delova itd.
Globalni e-otpad raste po stopi od 5% godišnje što ga čini najbrže rastućim otpadom na planeti.
Svake godine, globalni e-otpad poveća se za 50 miliona tona, a svakog sata odloži oko 4.000 tona e-otpada.
Većina ljudi kupuje novi telefon svake 2 godine. Više od 90% materijala mobilnog telefona može se reciklirati (ne uključujući bateriju).
Reciklažom kompjutera teškog oko 30 kg dobija se čak 25 kg sirovina prve kategorije koje se mogu vratiti u proizvodnju i 4,7 kg sirovina druge i treće kategorije.
Moguće je ponovo upotrebiti čak i do 70% IT - otpada.